×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Parisi sërish zë vendin e parë si qyteti më i bukur në botë

  Insajderi
  21 February 2024 - 16:20
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Një renditje e re e këtij viti, ka votuar Parisin si qytetin më të bukur në botë.

  Për të dytin vit radhazi, kryeqyteti francez u kurorëzua destinacioni i zgjedhur për udhëtarët nga e gjithë bota.

  Renditjen e qyteteve më të mira në botë, e publikoi Euromonitor International.

  Qyteti i Dritës (La Ville Lumiere), u vlerësua kundër të gjithë rivalëve të tij në më shumë se 50 kritere të ndryshme.

  Këto përfshinin turizmin, cilësinë e infrastrukturës, tërheqjen e saj për udhëtarët e huaj dhe shumëllojshmërinë e ofertës së saj kulturore.

  Parisi qëndron përpara 99 rivalëve të tij, një ndihmë e mirëpritur për qytetin, pasi aktualisht po përgatitet të presë Lojërat Olimpike në 2024.

  Qytetet evropiane dominojnë në renditjen e qyteteve më të mira në botë

  Bota e Vjetër ka ende një të ardhme të ndritur përpara. Nga 20 qytetet më të mira në renditje, 12 janë evropianë.

  Nga rrugët historike të Berlinit, Romës dhe Londrës, në klimën e ngrohtë dhe me diell të Madridit, Milanos, Barcelonës dhe Lisbonës, këto metropole sjellin një ofertë unike kulturore, arkitekturë të njohur dhe gastronomi me famë botërore.

  Megaqytetet aziatike po bëhen gjithnjë e më tërheqëse

  Shpesh më moderne se qytetet evropiane, megaqytetet e Azisë Juglindore janë gjithnjë e më të njohura për udhëtarët. Vitet e fundit, Seuli, Tokio, Singapori dhe Hong Kongu janë bërë destinacione të njohura për pushuesit.

  Listat e Euromonitor konfirmojnë këtë prirje, me të gjitha këto qytete të botës që arrijnë në top 20.

  Paris, Francë

  Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe

  Madrid, Spanjë

  Tokio, Japoni

  Amsterdam, Holandë

  Berlin, Gjermani

  Romë, Itali

  Nju Jork, Shtetet e Bashkuara

  Barcelona, Spanjë

  Londër, Mbretëria e Bashkuar

  Singapor

  Mynih, Gjermani

  Milano, Itali

  Seul, Koreja e Jugut

  Dublin, Irlandë

  Osaka, Japoni

  Hong Kongu

  Vjenë, Austri

  Los Anxhelos, Shtetet e Bashkuara

  Lisbonë, Portugali

  Lexo edhe...
  OP-ED
  Nga Rubrika
  Botë
  21 April 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark