×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Për herë të parë pas fillimit të luftës në Ukrainë do të takohen Putin dhe Erdogan

  Insajderi
  25 August 2023 - 15:24

  Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, pritet të takohet me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

  Marrëveshja, e ndërmjetësuar nga Turqia dhe Kombet e Bashkuara në korrik 2022 për të ndihmuar në zbutjen e një krize globale ushqimore, lejoi dërgesat e grurit nga portet e Detit të Zi të Ukrainës, por Moska u largua nga marrëveshja muajin e kaluar, duke u ankuar se një marrëveshje shoqëruese për të lehtësuar eksportet ruse të grurit dhe plehrave nuk po zbatohej, megjithatë Ankaraja po përpiqet të bindë Moskën që t’i kthehet marrëveshjes së grurit të Detit të Zi.

  I pyetur në lidhje me ftesën e Erdoganit drejtuar Putinit për të vizituar Turqinë për të diskutuar marrëveshjen dhe çështje të tjera të ngutshme, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha: Ka një mirëkuptim që ky takim do të zhvillohet së shpejti.

  “Ne zakonisht sinkronizojmë njoftimet për vizita të tilla me vendet tona partnere. Ne do të njoftojmë së shpejti se kur dhe ku do të bëhet. Takimi është duke u përgatitur dhe po përgatitet shumë tërësisht”, tha ai.

  Putin i tha Erdoganit në një telefonatë më 2 gusht se Moska ishte e gatshme t’i rikthehej marrëveshjes së drithit në Detin e Zi sapo Perëndimi të përmbushte detyrimet e tij në lidhje me eksportet e grurit të vetë Rusisë.

  Eksportet ruse të grurit dhe plehrave nuk i nënshtrohen sanksioneve perëndimore të vendosura ndaj Moskës për veprimet e saj ushtarake në Ukrainë. Por Moska ka thënë se kufizimet mbi pagesat, logjistikën dhe sigurimet kanë qenë një pengesë për dërgesat.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark