×
 • Lajme
 • Botë
 • Insajderi / Ballina 5

  Scholz dhe Macron takohen nesër në Paris, pritet deklaratë e përbashkët franko-gjermane

  Insajderi
  21 January 2023 - 18:02
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Një takim ministror midis Francës dhe Gjermanisë, i cili u shty vjeshtën e kaluar për shkak të mosmarrëveshjeve dhe marrëdhënieve të tensionuara, do të zhvillohet nesër në 60-vjetorin e marrëveshjes që pajtoi fqinjët dhe ish-armiqtë gjatë Luftës së Dytë Botërore, raporton Insajderi.

  Kancelari gjerman Olaf Scholz, presidenti francez Emmanuel Macron dhe anëtarët e udhëheqjes së të dy parlamenteve do të takohen në Paris për të diskutuar mbi ekonominë dhe energjinë, mbrojtjen dhe politikën evropiane, sipas Berlinit dhe Parisit.

  Takimi fillimisht ishte planifikuar për tetor, por u anulua papritur dhe Gjermania përmendi nevojën për koordinim të mëtejshëm për çështjet kryesore si arsye. Parisi tha më pas se temat kryesore të mbrojtjes dhe energjisë ende duhet të diskutohen. Takimi pritet të nisë mëngjesin e së dielës me një ceremoni për shënimin e Marrëveshjes së Elysee në Universitetin e Sorbonës, ku do të flasin liderët e të dy vendeve.

  Këshilli i 23-të i ashtuquajtur i Ministrave Franko-Gjerman, i cili mbledh së bashku qeveritë e të dyja palëve, duhet të mblidhet pasdite dhe të formulojë një deklaratë të përbashkët për të ardhmen e Evropës. Më pas liderët e dy vendeve planifikojnë të kenë një darkë të përbashkët.

  Lufta në Ukrainë

  Pritet që tema qendrore e takimit të jetë lufta në Ukrainë, si dhe bashkëpunimi në Bashkimin Evropian dhe NATO. Parisi tha se nuk priste përparim këtë të dielë në çështjen e diskutueshme nëse Gjermania do të furnizonte Ukrainën me tanke të caktuara luftarake.

  Për sa i përket çështjeve ekonomike, bashkëpunimi energjetik pritet të jetë pikë qendrore e diskutimit. Të dy vendet planifikojnë të diskutojnë bashkëpunimin për furnizimin, tranzicionin drejt një ekonomie të qëndrueshme, si dhe projektligjin e ashpër të kontestuar të SHBA kundër inflacionit që rrezikon ta vendosë BE-në në disavantazh dhe të nisë konflikte tregtare.

  Të dyja palët theksuan se marrëdhëniet franko-gjermane karakterizohen nga themele të përbashkëta dhe bashkëpunim të ngushtë. Ata thanë nga Parisi se janë mësuar aq shumë me bashkëpunimin me Berlinin, saqë është menjëherë e dukshme nëse diçka nuk funksionon. Edhe takimi në Paris i jep një shtysë të re partneritetit franko-gjerman, raporton Insajderi.

  Pritet të prezantohen pjesëmarrësit e parë të rrjetit të krijuar rishtazi Generation Europe për profesionistët e rinj gjermanë dhe francezë, si dhe ka plane për të nisur një biletë treni franko-gjerman për të rinjtë, gjë që do të bëjë më të lirë udhëtimin hekurudhor.

  Evropa e fortë

  Përpara takimit të së dielës, Scholz dhe Macron theksuan vullnetin e tyre për të forcuar Evropën në një artikull të ftuar për gazetën gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung. Në kontekstin e luftës në Ukrainë, të dyja përvijuan pika kyçe për një Evropë sovrane ku njerëzit mund të jetojnë në paqe, prosperitet dhe liri.

  “Për një Evropë të fortë të së nesërmes, tani duhet të investojmë më shumë në forcat tona të armatosura dhe në themelet e industrisë sonë të mbrojtjes në Evropë”, shkruan kancelarja dhe presidenti. Kjo, thanë ata, përmirëson aftësitë mbrojtëse dhe e bën Evropën një partner më të fortë edhe për Shtetet e Bashkuara.

  “Ne do të mbrojmë fuqimisht një strategji ambicioze për të promovuar konkurrencën e industrisë evropiane dhe një mjedis evropian që inkurajon konkurrencën dhe inovacionin,” thanë Scholz dhe Macron pa iu referuar drejtpërdrejt ligjit të ri të deflacionit të SHBA-së.

  Ata gjithashtu theksuan se përpiqen për përparim të shpejtë dhe konkret në procesin e zgjerimit të Bashkimit Evropian. “Në të njëjtën kohë, ne duhet të sigurojmë që Bashkimi Evropian i zgjeruar të mbetet i zbatueshëm, me institucione më efikase dhe procese vendimmarrëse më të shpejta, veçanërisht duke zgjeruar votimin e shumicës së cilësuar në këshill”, shkruajnë dy liderët.

  Ata u fokusuan veçanërisht në vendet e Ballkanit Perëndimor, shumica e të cilave janë në faza të ndryshme të procesit të gjatë të anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Për t’u bërë kontinenti i parë në botë pa karbon, thanë ata, ne duhet të fokusohemi në energjinë e rinovueshme me karbon të ulët dhe përdorimin e hidrogjenit. Ne do të punojmë për funksionimin më të mirë të tregut të energjisë elektrike dhe do të marrim pjesë në blerjen e përbashkët të gazit në nivel evropian./Insajderi/

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark