×
 • Showbiz
 • Show

  Si i ‘parapriu’ vdekjes Tina Turner me publikimin e një postimi ogurzi në Instagram vetëm dy muaj më parë

  Insajderi
  25 May 2023 - 12:09
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Ylli i muzikës ‘rock and roll’, Tina Turner, ndau së fundmi një postim ogurzi me ndjekësit në Instagram për dështimin e funksionimit të veshkave të saj dy muaj para vdekjes së saj.

  Turner, 83-vjeçe, foli për problemet e saj shëndetësore në Ditën Ndërkombëtare të Veshkave më 9 mars, duke zbuluar se e vuri veten në ‘rrezik të madh’ duke mos e marrë seriozisht diagnozën e saj të hipertensionit të vitit 1978, shkruan DailyMail.

  “Veshkat e mia janë viktima të faktit që nuk e kuptoja se presioni i lartë i gjakut duhej të ishte trajtuar me mjekësi konvencionale”, shkroi Turner. “E kam vënë veten në rrezik të madh duke refuzuar të përballem me realitetin që kam nevojë për terapi të përditshme, të përjetshme me medikamente”.

  Këngëtarja e hitit “What’s Love Got to Do With It” vdiq të mërkurën në shtëpinë e saj në Zvicër, pas një sëmundjeje të paspecifikuar. Mbetet e paqartë nëse veshkat e saj patën ndikim të drejtpërdrejt në vdekjen e saj.

  Postimi i Turnerit nga marsi dha një paraqitje të shkurtër të ditëve të saj të fundit ndërsa ajo shtoi: “Për një kohë të gjatë besova se trupi im ishte një bastion i paprekshëm dhe i pathyeshëm”.

  Në një intervistë rrëqethëse për gazetën britanike The Guardian nga prilli, Turner zbuloi se si donte të mbahej mend dhe shtoi se nuk kishte frikë nga vdekja.

  “Do doja të mbahesha mend si ‘Mbretëresha e rock and roll’-it. Si një grua që u tregoi grave të tjera se është në rregull të përpiqen për sukses sipas kushteve të tua”.

  E pyetur se çfarë e frikëson për plakjen e saj, ajo u përgjigj: “Asgjë. Kjo është aventura e plotë e jetës dhe unë e përqafoj dhe e pranoj çdo ditë me atë që ajo sjell”.

  Disa figura të profilit të lartë dhe të famshëm nxituan për të bërë homazhe në nderim të të ndjerës Turner në rrjetet sociale ndërsa postonin fotografitë e performancës së saj.

  Ish-presidenti Obama e nderoi artisten e ndjerë të mërkurën vonë, duke e cilësuar atë si “të pandalshme”.

  Ai publikoi një fotografi të Turnerit, të cilën e shoqëroi me mbishkrimin: “Tina Turner ishte e papërpunuar. Ajo ishte e fuqishme. Ajo ishte e pandalshme. Dhe ajo ishte vetvetja pa falje – fliste dhe këndonte të vërtetën e saj përmes gëzimit dhe dhimbjes; triumf dhe tragjedi”, ka shkruar Obama.

  “Sot ne bashkohemi me fansat në mbarë botën për të nderuar Mbretëreshën e rock and roll-it dhe një yll, drita e të cilit nuk do të shuhet kurrë”.

  Këngëtarja e lindur në Tenesi u kujtua për performancat e saj elektrizuese, por në daljen e saj të fundit publike këngëtarja ishte e brishtë dhe kishte nevojë për ndihmë për të ecur.

  Turner u pa për herë të fundit në publik në nëntor të vitit 2019, duke marrë pjesë në premierën e muzikalit të jetës së saj në Teatrin Broadway, ku ajo kishte nevojë për ndihmë për të dalë para publikut.

  Ajo u fotografua e ulur në shumicën e fotografive nga ngjarja dhe kishte ndihmën e bashkëshortit të saj, Erwin Bach dhe gazetares Oprah Winfrey teksa po ecte në tapetin e kuq.

  Kur Turner u diagnostikua me hipertension, ajo tha se nuk e kuptonte se mund të bënte asgjë për këtë.

  “Nuk më kujtohet të kem marrë ndonjëherë një shpjegim se çfarë do të thotë presioni i lartë i gjakut apo si ndikon ai në trup”, tha ajo për Aleancën Evropiane të Veshkave të Shëndetit, në mars të këtij viti.

  “Unë e konsideroja presionin e lartë të gjakut normal. Prandaj, nuk u përpoqa vërtet ta kontrolloja”.

  Me gjendjen e saj të mbetur pa u trajtuar, Turner pësoi një goditje në vitin 2009.

  Ajo pati një tjetër në vitin 2013 – vetëm tre javë pasi u martua me partnerin e saj prej gati 30 vitesh, producentin gjerman të muzikës Erwin Bach.

  Tre vjet më vonë, në vitin 2016, ajo u diagnostikua me kancer në zorrë.

  Mjekët ia hoqën një pjesë të zorrëve, por problemet e veshkave iu përkeqësuan.

  Turner vuajti nga efektet anësore të pakëndshme nga trajtimi i hipertensionit dhe ndaloi së marrë ilaçet e saj, duke provuar në vend të saj ilaçe homeopatike.

  Rezultatet çuan në dështim të veshkave dhe përfundimisht bënë që bashkëshorti i saj Bach të dhuronte veshkën e tij për t’i shpëtuar jetën.

  Operacioni u zhvillua në prill të vitit 2017 dhe ishte kryesisht një sukses, megjithëse Turner ende përjetoi simptoma të buta, të cilat përfshinin të përziera dhe marramendje, sipas intervistës së saj me Aleancën Evropiane të Shëndetit të Veshkave.

  “Muajt pas transplantimit u shënuan nga një ulje-ngritje e pafund”, tha ajo.

  “Herë pas here, trupi im u përpoq të refuzonte veshkën e dhuruesit, siç ndodh shpesh pas transplantimit. Herë pas here, kjo kërkonte më shumë pranime në spital. Vazhdova të ndihesha e trullosur dhe me të përziera, harrova gjërat dhe u frikësova shumë. Këto probleme ende nuk janë zgjidhur plotësisht”.

  “Unë jam me receta të shumta dhe kujdesem shumë për të ndjekur me përpikëri urdhrat e mjekëve të mi. Sepse unë e di se mund t’u besoj atyre dhe terapive të tyre”, kishte thënë artistja e ndjerë.

  Në librin e saj të kujtimeve të vitit 2018, të titulluar “My Love Story”, ajo tregoi për tmerrin e goditjes së saj.

  “Ajo ishte kur zbulova se nuk mund të qëndroja më vet”, tha ajo.

  “Dyshova se do të mund të vishja përsëri taka të larta, e lëre më të kërceja me to”.

  Një nga fotografitë e fundit publike të Turnerit ndodhi në mars të vitit 2021, kur ajo u fotografua në rrjetet sociale duke parë premierën e dokumentarit të saj në HBO.

  “Kanë mbetur vetëm pesë ditë! Këtë të shtunë do të publikohet dokumentari ‘TINA’”, shkroi ajo.

  “Jam shumë e emocionuar të ndaj këtë film me ju – duke parë skenat e koncertit më bëri të rijetoj disa nga momentet më krenare të jetës sime. Thjesht më duhej të këndoja së bashku dhe të kërceja nëpër dhomën time të ndenjjes”.

  Shtatë muaj më vonë, bota mori pamjen e fundit të këngëtares, kur ajo u fut në Rock and Roll Hall of Fame.

  Turner nuk udhëtoi në Cleveland, Ohio, për ceremoninë, por regjistroi një video-mesazh.

  “Nëse ata ende më japin çmime në moshën 81-vjeçare, duhet të kem bërë diçka të drejtë”, tha Turner përmes një video-mesazhi të regjistruar paraprakisht, të transmetuar më 30 tetor 2021.

  “Jam shumë e lumtur që e kam bërë këtë”.

  Ajo publikoi një fotografi të saj duke marrë çmimin një ditë më pas, më 31 tetor.

  “Siç mund ta dalloni me siguri nga buzëqeshja ime e ndezur: Jam e emocionuar që tani jam zyrtarisht e përfshirë në Rock and Roll Hall of Fame si artiste solo”, ka shkruar ajo në mbishkrimin e fotografisë.

  “Çfarë nderi! I jam mirënjohëse kaq shumë njerëzve të dashur që besuan në mua dhe më qëndruan pranë në udhëtimin tim këtu – veçanërisht juve, fansave të mi”, kishte përfunduar Tina.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark