×
  • Sport / Insporti

Ylli spanjoll bëri një nga lëvizjet më gjeniale që mund të shihet në futboll

01 August 2022 - 10:09

Lojtarët e Bayernit mposhtën Red Bull Leipzig me rezultat 4:3 dhe fituan trofeun e parë të sezonit, Superkupën, duke bërë të ditur se në vitin e ardhshëm garues do të pyeten për gjithçka në shtëpi.

Megjithatë, përveç dominimit të skuadrës së Julian Nagelsmann, vëmendjen e tërhoqi një lëvizje nga ndeshja e cila nuk ishte një prej shtatë golave.

Përgjegjës për të është spanjolli Dani Olmo , ish-lojtar i Dinamos së Zagrebit , i cili në një moment, thellë në gjysmën e kundërshtarit, e la topin afër vijës së rivënies, edhe pse dukej se ai kishte kaluar në të gjithë gjatësinë e fushës dhe do të i përkasin Bayernit, një pjesë e vogël e topit ishte në vijë.

Megjithatë, gjyqtari anësor, i cili vëzhgoi me kujdes nëse topi kalonte vijën deri në fund, nuk e ngriti flamurin, kështu që ai ishte ende në lojë.

Në vazhdim, mbrojtësi i Bayernit, Lucas Hernandez , mori topin me dorë dhe ia hodhi një shoku të skuadrës për ta nxjerrë jashtë dhe vetëm më pas gjyqtari reagoi duke akorduar një goditje dënimi.

Olmo i “kaloi” mirë të gjithë lojtarët e Bayernit me këtë lëvizje.