×
 • Lajme
 • Lajme / Shqipëri/Rajon

  Zjarrfikëset shqiptare i shkojnë për ndihmë, Greqia i kthen pas: Nuk kemi nevojë

  Insajderi
  23 August 2023 - 14:13

  Sistemi Europian i Mbrojtjes Civile i ka kthyer përgjigje Shqipërisë se Greqia nuk ma më nevojë për ndihma tokësore sa i takon situatës së zjarreve, pasi ato janë plotësuar nga vende e tjera të BE.

  Pas thirrjes për ndihmë, Shqipëria ka ofruar ndihmën e saj me trupa tokësore, ku drejt shtetit helen ishin nisur zjarrfikëse nga Korça, Maliqi, Gjirokastra dhe Tirana, të cilët për disa orë qëndruan në qytetin e Bilishtit dhe më pas në Pyllin e Cangonjit.

  Vetëm para pak minutash këto forca kanë marrë lajmërimin për t’u kthyer pas.

  Nuk përjashtohet mundësia e ofrimit të ndihmës nga ana e Republikës së Shqipërisë në rast të nevojave të tjera në Greqi.

  Edhe ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka konfirmuar faktin se pala greke, përmes Mekanizmit Europian të Mbrojtjes Civile, ka njoftuar se nuk ju duhet ndihma e zjarrfikësve shqiptare.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark