×
 • Kulturë
 • Show / Kulturë

  Kadare largohet nga gara për çmimin Man Booker International Prize

  Insajderi
  22 April 2017 - 08:14
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Para pak javësh, ai ishte në mesin e librave të listës së ngushtë për të fituar çmimin Man Booker International Prize 2017.

  Ismail Kadare, megjithatë, nuk është në mesin e gjashtë librave që janë finalistë për këtë çmim, të cilin ai e ka marrë në vitin 2005

  Mathias Enard e Amos Oz kanë arritur të futen në këtë gjashtëshe, ndërsa edhepse Kadare komentohej si fitues potencial, nuk ka arritur të jetë pjesë e kësaj liste finaliste.

  Shpërblimi do të ndahet me 14 qershor, ndërsa në jurinë e këtij çmimi janë Elif Shafak- shkrimtare turke, Nick Barley, Daniel Hahn, Chika Unigëe dhe Helen Mort.  / KultPlus.com

   

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark