×
 • Lajme
 • Insajderi

  Komiteti i Helsinkit tha se Serbia po nxit tensione në rajon, reagon Kurti

  Insajderi
  01 July 2023 - 17:35

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pas publikimit të raportit të Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut, ku konstatohet se Serbia vazhdimisht po nxit tensione në rajon.

  Në raport po ashtu përmendet propaganda e rreme nga pushtetin i së djathtës autoritare në Serbi se gjoja serbët janë të rrezikuar në Kosovë.

  E kryeministri kosovar në reagimin e tij ka thënë se ky raport është shqetësues, i cili po ashtu detajon diskriminim e udhëhequr nga shteti kundër shqiptarëve etnikë në Serbi.

  “Një raport shqetësues i Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut që detajon pushtetin e së djathtës autoritare në Serbi, përhapjen e propagandës së rreme rreth rrezikimit të supozuar të serbëve në Kosovë dhe diskriminimin e udhëhequr nga shteti kundër shqiptarëve etnikë në Serbi”, ka shkruar Kurti në Twitter.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark