×
 • Lajme
 • Insajderi / Insajderi

  Kosova të kërkojë Asociacion edhe për shqiptarët në Luginë, thotë profesori amerikan

  Insajderi
  03 April 2023 - 09:15
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Është e rëndësishme të ketë simetri, thotë profesori amerikan në Columbia University, David Philips, duke folur për çështjen e të drejtave të pakicave, përkatësisht për çështjen e Asociaiconit të Komunave e shumicë serbe në Kosovë.

  Philips është i mendimit që të ketë edhe Asociacion të komunave shqiptare në Luginën e Preshevës, ndonëse një gjë të tillë ishte vetë ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, i cili tha se nuk është pjesë e dialogut të facilituar nga BE-ja dhe se një çështje e tillë është “ekskluzivisht çështje për shtetin e Serbisë”.

  “Emri i Asociacioni nuk është aq i rëndësishëm sa përcaktimi i kompetencave të Asociacionit. Çfarëdo pushteti që i jepet Asociacionit duhet të shtrihet edhe në komunitetet etnike shqiptare në Preshevë, Bujanoviq dhe Medvegjë. Simetria është e rëndësishme. Po kështu është një mekanizëm për monitorimin e zbatimit të kompetencave të Asociacionit në mënyrë që ato të kontribuojnë në stabilitetin afatgjatë dhe integritetin territorial të Kosovës”, tha ai për Telegrafin.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark