×
 • Showbiz
 • Show

  Loreen nga Suedia shkruan historinë si gruaja e parë që fitoi dy herë Eurovisionin

  Insajderi
  14 May 2023 - 10:19
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Loreen e Suedisë ka fituar Eurovision Song Contest në Liverpool, ndërsa Mae Muller e Britanisë së Madhe përfundoi e dyta nga fundi.

  Këngëtarja, e cila triumfoi më parë në vitin 2012, hyri në histori si gruaja e parë dhe personi i dytë, që fitoi dy herë konkursin.

  Ajo mblodhi gjithsej 583 pikë pasi u bashkuan votat e publikut dhe jurisë, duke mposhtur ngushtë Finlandën, e cila mblodhi plot 526.

  Fitorja lidh gjithashtu Suedinë e saj të lindjes me Irlandën si kombi me më shumë fitore, me shtatë secila.

  Pasi u shpall fituese në “M&S Bank Arena”, Loreen u rikthye në skenë dhe iu dorëzua trofeu nga fituesit e vitit të kaluar, grupi Kalush Orchestra nga Ukraina.

  “Jam shumë e lumtur dhe u jam mirënjohëse”, tha ajo pasi pranoi çmimin.

  Teksa iu drejtua turmës, ajo shtoi: “Faleminderit për këtë, kjo është për ju”.

  Fitorja e saj do të thotë se barazohet me rekordin e mbajtur nga këngëtari irlandez, Johnny Logan, i cili triumfoi në konkurs në 1980 dhe 1987.

  Foto: Getty Images

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark