×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Probleme me kujtesën? Ja disa hapa për ta shmangur këtë problem

  Insajderi
  15 May 2023 - 16:41

  Nuk i gjeni dot çelësat e makinës? Harroni listën e ushqimeve? Nuk e mbani mend emrin e dikujt?

  Nuk je vetëm. Të gjithë i harrojnë gjërat herë pas here. Megjithatë, humbja e kujtesës duhet trajtuar si problem.

  Ndonëse nuk ka garanci kur bëhet fjalë për parandalimin e humbjes së kujtesës ose demencës, disa aktivitete mund të ndihmojnë.

  1. Jini fizikisht aktiv çdo ditë

  Aktiviteti fizik rrit qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin, duke përfshirë edhe trurin. Kjo mund t’ju ndihmojë të mbani kujtesën tuaj aktive, shkruan MayoClinic.

  1. Qëndroni mendërisht aktiv

  Ashtu si aktiviteti fizik e mban trupin në formë, aktivitetet që angazhojnë mendjen ndihmojnë në mbajtjen e trurit në formë. Këto aktivitete mund të ndihmojnë në parandalimin e njëfarë humbjeje të kujtesës. Bëni fjalëkryqe. Lexoni. Luani lojëra. Mësoni një instrument muzikor. Provoni një hobi të ri, apo çfarëdolloj gjëje tjetër e cila do t’ju mbajë mendërisht aktiv.

  1. Kaloni kohë me të tjerët

  Ndërveprimi social ndihmon në largimin e depresionit dhe stresit. Të dyja këto mund të kontribuojnë në humbjen e kujtesës. Bashkohuni me të dashurit, miqtë dhe njerëzit e tjerë, veçanërisht nëse jetoni vetëm.

  1. Qëndroni të organizuar

  Ka më shumë gjasa të harroni gjërat nëse shtëpia juaj është e rrëmujshme ose nëse shënimet i keni rrëmujë. Shënoni detyrat, takimet dhe ngjarjet e tjera në një fletore, kalendar ose planifikues elektronik. Mbani të përditësuara listat e detyrave. Kufizoni shpërqendrimet. Mos bëni shumë gjëra në të njëjtën kohë.

  1. Hani një dietë të shëndetshme

  Një dietë e shëndetshme është e mirë për trurin. Hani fruta, perime dhe drithëra. Zgjidhni burime proteinash me pak yndyrë, si peshku dhe fasulet. Ajo që pini gjithashtu ka rëndësi. Alkooli i tepërt mund të çojë në konfuzion dhe humbje të kujtesës.

  1. Menaxhoni problemet kronike shëndetësore

  Ndiqni këshillat e mjekut për trajtimin e gjendjeve mjekësore, të tilla si presioni i lartë i gjakut, diabeti, depresioni, humbja e dëgjimit dhe obeziteti.

  Kur të kërkoni ndihmë për humbjen e kujtesës

  Nëse jeni të shqetësuar për humbjen e kujtesës, lini një takim me mjekun, citon Anabel.

  Nëse humbja e kujtesës ndikon në aftësinë tuaj për të kryer aktivitetetet e përditshme, nëse vëreni se kujtesa përkeqësohet, ose nëse një anëtar i familjes ose një mik është i shqetësuar, është e rëndësishme të kërkoni ndihmë.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark