×
 • Lajme
 • Lajme

  Rezoluta e Kuvendit për ushtrinë nuk e obligon asgjë qeverinë

  Insajderi
  14 February 2017 - 21:25
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Deputetët e Kuvendit të Kosovës, kanë miratuar sot rezolutën për transformimin e FSK-së në Forcë të Armatosur të Kosovës.

  Por kjo rezolutë ashtu siç edhe rezolutat e tjera të miratuar në Kuvendin e Kosovës nuk i obligojnë Institucionet e Kosovës që të ndërmarrin hapa në drejtim të rezolutës.

  Në rezolutën e miratuar sot nga Kuvendi i Kosovës, thuhet se Qeveria autorizohet që sa më parë të koordinojë dhe procedojë në Kuvend për miratim strategjinë për transformimin e FSK në FAK.

  Rezolutat e nxjerra në kuvend edhe në rast se nuk zbatohen ashtu siç parashihet nuk ka sanksione as ndaj Qeverisë së Kosovës dhe as ndaj Kuvendit.

  Përgjegjësia e vetëm në këtë rast është se Kuvendi mund të i kërkojë qeverisë të zbatohet rezoluta por e gjitha mbyllet me kaq.

  Kuvendi i Kosovës kishte miratuar rezolutë edhe për rrënimin e murit në veri të vendit e cila parashihej që Qeveria e Kosovës të rrënonte murin brenda muajit janar, gjë e cila nuk kishte ndodhur./Insajderi.com

  Fuqia e zbehtë e rezolutës për rrëzimin e murit

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark