×
 • Kulturë
 • Show / Kulturë

  “Tetëdhjetë Vjet Tregime” të autores Ajten Pllana

  Insajderi
  21 October 2018 - 17:01
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  “Tetëdhjetë Vjet Tregime”, është një autobiografi kolektive e autores Ajten Pllana, e cila në tetëdhjetë vjetorin e lindjes del përpara opinionit tonë me librin e saj të parë që përmbanë pikërisht tetëdhjetë tregime. Duke rrëfyer në mënyrë kryekëputë dokumentare përvojat e veta nga fëmijëria dhe rinia në Shkup dhe rreth dyzet vjetët e veta si mësuese e shkollës fillore ‘Vuk Karaxhiq’, tani ‘Elena Gjika‘ në Prishtinë, ajo befason me dromca jete që sjellin imazhe të tretura nëpër kohë duke rikrijuar pamje e ndjesi mbresëlënëse.

  Publikimi i shtëpisë botuese “Koha” me tregimet e Ajten Pllanës ndriçon jo vetëm jetën e saj, por edhe atë të bashkëkohësve të saj nëpër breza të ndryshëm, duke rikrijuar realitetin e jetës në rajon. Si autobiografi, këto tregime kanë për thelb kujtimet e vjetra të cilat ngjallin dhe sigurojnë kontekstin historik që mund t’a shijojnë brezat tonë që po rriten duke ecur dritëhijeve të identitetit tonë kolektiv.

  Promovimi i këtij libri do të bëhet në ‘Soma Book Station’ të hënën, më 22 tetor 2018 në orën 18:00.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark