×
Insajderi

Në ditën e Kurban Bajramit, Suedia miraton djegien Kuranit jashtë xhamisë

Insajderi
28 June 2023 - 15:31
Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

Autoritetet suedeze miratuan një demonstrim të djegies së Kuranit jashtë një xhamie në qendër të Stokholmit të mërkurën. Djegia do të përkojë me festën myslimane të Kurban Bajramit, një nga më të rëndësishmet në kalendarin islamik, raporton CNN.

Vendimi për të lejuar një protestë të tillë nxitëse mund të kërcënojë shanset e Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n, për shkak të kundërshtimeve nga Turqia.

Zyrtarët e NATO-s janë në një garë me kohën për të shmangur sikletin për të parë që aleanca të humbasë qëllimin e saj të deklaruar për të pranuar Suedinë në aleancë deri më 11 korrik – data e samitit të saj të ardhshëm zyrtar në kryeqytetin lituanez Vilnius.

Zyrtarët kanë frikë se humbja e këtij afati do të dërgojë një mesazh poshtërues dhe potencialisht të rrezikshëm për kundërshtarët e aleancës.

Turqia – një anëtare e rëndësishme strategjike e NATO-s për shkak të vendndodhjes së saj gjeografike si në Lindjen e Mesme ashtu edhe në Evropë, dhe fuqia e dytë më e madhe ushtarake e aleancës – është dëshmuar si pengesa më e madhe për pranimin e Suedisë në NATO.

Në fillim të këtij viti, marrëdhëniet turko-suedeze pësuan një goditje të madhe pas një mitingu jashtë Ambasadës Turke të Stokholmit, gjatë të cilit një politikan kundër imigracionit ndezi një kopje të Kuranit.

Incidenti shkaktoi zemërim në kryeqytetin turk, Ankara, ku protestuesit dolën në rrugë dhe dogjën flamurin suedez jashtë ambasadës suedeze si përgjigje.

Në atë kohë, ministri i jashtëm i atëhershëm turk thuhet se fajësoi qeverinë suedeze, duke thënë se ajo “kishte marrë pjesë në këtë krim duke lejuar që ky akt i poshtër të ndodhte”, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Anadolu.

OP-ED
Nga Rubrika

© 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Impressum

Kontakt

Trademark