×
 • Lajme
 • Lajme

  Thaçi ftohet para Komisionit Hetues, kërkohet llogariadhënie për paratë e lobimit

  Insajderi
  17 November 2018 - 07:54
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është ftuar të raportojë të hënën para Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me shpenzimet për lobim nga ana e Presidencës dhe Qeverisë së Kosovës.

  Në të njëjtën ditë para të njëjtit komision është i ftuar për raportim edhe avokati britanik Geofffrey Nice.

  Një email i këtij të fundit drejtuar Qeverisë së Kosovës në fillim të këtij viti kishte nxjerrë në pah dyshimet për abuzime të zyrtarëve shtetërorë me paratë e dedikuara për lobim.

  Avokati Nice pretendon që Thaçi i ka mbetur borxh rreth gjysmë milioni euro për shërbimet që ky i ka kryer për të. Nice ishte angazhuar ta këshillonte Thaçin, kishte ndihmuar në krijimin e një materiali të nevojshëm kur Gjykata Speciale të jetësohej, si dhe e kishte ndihmuar në një pjesë të librit biografik të presidentit, i cili u botua tash së fundmi me titullin “Shteti i ri – burrështetas modern”, shkruan Koha Ditore.

  Komisioni Hetimor Parlamentar i krijuar pikërisht për këtë çështje është në fund të mandatit ligjor. Ky komision ka edhe dy javë kohë që të dalë me raport në lidhje me gjetjet e punës hetimore për këtë muaj.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark