×
 • Lajme
 • Insajderi

  Publikohet axhenda e samitit në të cilën Kurti do të marrë pjesë, “I pranishëm do të jetë edhe Zelensky”

  Insajderi
  21 August 2023 - 16:40

  Një program i ngjeshur është parashikuar në axhendën e Kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis ditën e sotme dhe të nesërme në mbledhjen informale që zhvillohet në Athinë për Ballkanin.

  Punimet e konferencës do të ndahen në dy ditë, ndërsa të pranishëm do të jenë zyrtarë të lartë të BE, por edhe përfaqësuesit e vendeve të Ballkanit, me përjashtim të Shqipërisë.

  Por mediat greke raportojnë se një i ftuar surprizë në këtë konferencë informale për Ballkanin do të jetë edhe Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky. Prania e Zelenskyt në mbledhjen në Athinë ishte mbajtur sekret deri ditën e sotme. Presidenti ukrainas është një turne në Europë gjatë këtyre ditëve.

  AXHENDA E KONFERENCËS INFORMALE 2-DITORE NË ATHINË

  E hënë, 21 Gusht

  Ora 11:00 – Takim i Kryeministrit Mitsotakis me Presidenten e Këshillit të Ministrave të Bosnje-Hercegovinës.

  Ora 13:00 – Takim i Kryeministrit Mitsotakis me Kryeministrin e Rumanisë.

  Ora 15:00 – Takim i Kryeministrit Mitsotakis me Kryeministrin e Kroacisë.

  Ora 20:15 – Darkë informale me zyrtarët e BE për zgjerimin dhe të ardhmen europiane të rajonit me rastin e 20-vjetorit të Samitit BE-Ballkani Perëndimor “Deklaratës së Selanikut”

  E martë, 22 Gusht

  Ora 09:00 – Takim i Kryeministrit Mitsotakis me Presidenten e Moldavisë.

  Ora 10:00 – Takim i Kryeministrit Mitsotakis me Presidentin e Malit të Zi.

  Ora 10:45 – Takim i Kryeministrit Mitsotakis me Kryeministrin e Kosovës Albin Kurti.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark